Przedmiotem skargi może być w szczególności zaniedbanie lub nienależyte wykonywanie zadań przez właściwe organy albo przez ich pracowników, naruszenie praworządności lub interesów skarżących, a także przewlekłe lub biurokratyczne załatwianie spraw.
Skarga (dotyczy działu VIII KPA)
Kogo dotyczy
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej gwarantuje każdemu prawo składania skarg i wniosków.
Skargę można złożyć w interesie publicznym, własnym lub innej osoby za jej zgodą.
Czas realizacji
Każda skarga powinna być załatwiona bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w ciągu miesiąca.
O sposobie załatwienia skargi zawiadamia się skarżącego.
W razie niemożności załatwienia skargi w terminie miesiąca zawiadamia się skarżącego podając przyczyny zwłoki i wskazuje nowy termin załatwienia.
Wymagane dokumenty
Skargi mogą być wnoszone pisemnie, a także ustnie do protokołu.
Skargi niezawierające imienia i nazwiska (nazwy) oraz adresu wnoszącego pozostawia się bez rozpoznania. Jeśli skarga i wniosek jest składana w interesie innej osoby - musi to nastąpić za jej zgodą; taką zgodę, wyrażoną w formie pisemnej, należy dołączyć do składanego pisma. Forma pisma - skargi jest dowolna, można też skorzystać z gotowego formularza.
W miarę możliwości w skardze, należy przedstawić jak najwięcej szczegółów opisujących zdarzenie, którego dotyczy dana sprawa.
Opłaty
Skargi wolne są od opłat.
Tryb odwoławczy
Postępowanie skargowe jest samodzielnym jednoinstancyjnym postępowaniem o charakterze uproszczonym, które kończy się czynnością materialno – techniczną,
tj. zawiadomieniem o sposobie załatwienia skargi. Nie daje to podstaw do uruchomienia dalszego trybu instancyjnego, tj. postępowania odwoławczego lub postępowania sądowoadministracyjnego.
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 775 z poźn. zm. );
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 stycznia 2002 r. w sprawie organizacji przyjmowania i rozpatrywania skarg i wniosków (Dz. U. Nr 5 poz. 46.).
Dostęp do aktów prawnych na stronie Internetowego Systemu Aktów Prawnych