Uzupełnienie treści aktu stanu cywilnego
Kogo dotyczy
przepisami ustawy,
Czas realizacji
Wymagane dokumenty
1. Podanie,
2. Dokument tożsamości strony: dowód osobisty lub paszport,
3. Pisemne lub w formie dokumentu elektronicznego, pełnomocnictwo strony oraz dokument tożsamości pełnomocnika - jeżeli w imieniu zainteresowanych występuje pełnomocnik,
4. Wnioskując o uzupełnienie aktu stanu cywilnego na podstawie materiałów archiwalnych, do wniosku należy załączyć uwierzytelniony odpis lub wypis lub reprodukcję uwierzytelnioną z tych materiałów,
5. Wnioskując o uzupełnienie aktu stanu cywilnego na podstawie zagranicznego dokumentu stanu cywilnego, należy przedłożyć stosowny dokument, jeżeli w państwie wystawienia jest on uznawany za dokument stanu cywilnego lub inny dokument zagraniczny potwierdzający stan cywilny wydany w państwie, w którym nie jest prowadzona rejestracja stanu cywilnego, jeżeli stwierdza zdarzenie wcześniejsze i dotyczy tej samej osoby lub jej wstępnych.
Opłaty
39 zł. - opłata skarbowa za odpis zupełny.
Opłata skarbowa od złożenia pełnomocnictwa - 17,00 zł (nie dotyczy pełnomocnictw udzielonych małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu). Opłaty skarbowej można dokonać kartą płatniczą w Urzędzie Stanu Cywilnego, na poczcie bez dodatkowych opłat lub przelewem na konto: ING Bank Śląski nr konta: 37 1050 1230 1000 0022 2561 1264 w tytule podając "Opłata skarbowa za uzupełnienie aktu ........"
Tryb odwoławczy
prawo wniesienia odwołania do Wojewody Śląskiego za pośrednictwem Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Radzionkowie, w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji.
Podstawa prawna
1. Ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego.
2. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 9 lutego 2015 roku w sprawie sposobu prowadzenia rejestru stanu cywilnego oraz akt zbiorowych rejestracji stanu cywilnego.
3.Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego.
4.Ustawa z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.
5. Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej.
6. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 września 2007 r. w sprawie zapłaty opłaty skarbowej.
Dostęp do aktów prawnych na stronie Internetowego Systemu Aktów Prawnych